Wzmacniacz m.cz.

Rolą wzmacniacza małej częstotliwości jest wzmocnienie sygnału uzyskiwanego ze źródła sygnału m.cz.: detektora, mikrofonu, do poziomu zapewniającego dostarczenie dostatecznej mocy do głośnika lub słuchawki. Istotna jest także możliwość kształtowania w pewnych granicach parametrów sygnału- wzmocnienia (głośności), lub charakterystyki częstotliwościowej (barwy tonu). Wszelkie procesy, jakim poddawany jest sygnał m.cz. powinny go w jak najmniejszym stopniu zniekształcać. Wzmacniacz nie powinien wprowadzać zniekształceń nieliniowych, szumów i zakłóceń oraz niekontrolowanej zmiany proporcji sygnałów o różnych częstotliwościach.

Tor wzmocnienia dzielimy umownie na dwie części: napięciową oraz mocy. Część napięciowa obejmuje wszelkiego rodzaju przedwzmacniacze, korekcyjne i liniowe, oraz układy regulacji wzmocnienia, równoważenia i barwy tonu. Rolą stopni mocy jest dostarczenie do obciążenia (głośnik, słuchawka) odpowiedniej mocy sygnału m.cz.

Parametry wzmacniaczy m.cz.

Podstawowe parametry wzmacniaczy m.cz. obejmują następujące cechy:-  znamionowa moc wyjściowa,-  czułość znamionowa,-  przesterowalność,-  impedancja wejściowa i wyjściowa,- przebieg charakterystyki częstotliwościowej,-  poziom zniekształceń nieliniowych na wyjściu,-  stosunek sygnału do zakłóceń na wyjściu.

Generatory

Zadaniem układu generacyjnego (generatora) jest wytworzenie sygnału zmiennego o określonej częstotliwości i amplitudzie. Pożądane jest, aby sygnał ten był jak najmniej zniekształcony oraz wykazywał dużą stałość częstotliwości i amplitudy w funkcji wszystkich czynników zakłócających (temperatury, zmian napięć zasilających, czasu). W przypadku generatorów przestrajany