Szkolenia operatorów wózków widłowych

O czym pamiętać, przed zapisem na kurs obsługi wózka widłowego?

Wózek widłowy wykorzystywany jest przede wszystkim na magazynie przy przewożeniu różnych towarów, które posiadają znaczną masę. Jest to pojazd kołowy o napędzie silnikowym, który ma pomóc w rozładunku ciężkich towarów, które znajdują się na drewnianych paletach.

Praca na nim wymaga określonych kwalifikacji, które można zdobyć, wybierając się na specjalisty kurs z zakresu obsługi wózków widłowych.

Dlaczego warto mieć uprawnienia na wózki widłowe?

Jeżeli chcemy pracować w magazynie powinniśmy posiadać uprawnienia na wózki widłowe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zostając magazynierem będziemy musieli nieraz rozładować dostawę towarów. Jeżeli więc chcemy podnieść nasze kwalifikacje zawodowe udajmy się na odpowiedni kurs, który może być sfinansowany przez pracodawcę.

Jakie warunki należy spełnić, aby zapisać się na kurs?

Wymagania odnośnie kursu na wózek widłowy, są podobne jak w przypadku innych kursów UDT (na żuraw wieżowy czy też żuraw przeładunkowy HDS).

Jeżeli więc chcemy zdobyć uprawnienia na wózek widłowy, to powinniśmy przede wszystkim mieć ukończone 18 lat. Powinniśmy też posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe oraz mieć zrobione badania lekarskie. Jest to ważne, aby lekarz wydał opinie na temat stanu zdrowia oraz braku przeciwwskazań do pracy na wózkach widłowych. Pamiętajmy, aby podczas kursu przynieść dokument tożsamości oraz potwierdzenie przelewu, jeżeli pieniądze za kurs wpłaciliśmy w banku.

Co obejmuje kurs na wózki widłowe?

Kursy na wózki widłowe składają się nie tylko z części praktycznej, ale i również z części teoretycznej. Zajęcia kończą się zdaniem egzaminu wewnętrznego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, po którym uczestnik otrzyma zaświadczenie o zdaniu kursu na operatora wózka widłowego. Czas trwania kursu to około 60 godzin zajęć teoretycznych oraz 15 godzin praktyki. Otrzymane zaświadczenie kwalifikacyjne UDT są ważne na terenie całego kraju i wydawane są na czas nieokreślony.

Zagadnienia szkoleń na wózki widłowe

Na szkoleniach zdobędziemy odpowiednią wiedzę z zakresu budowy oraz obsługi wózka widłowego. Na kursie pojawią się zagadnienia dotyczące wielu ważnych tematów takich jak:

  1. Przepisy obowiązujące w danym kraju dotyczące obsługi wózków oraz przepisy BHP.
  2. Techniczne informacje dotyczące obsługi oraz budowy wózków widłowych.
  3. Charakterystyka podnośników oraz mechanizmów bezpieczeństwa, obejmujących:
  • bezpieczną obsługę wózka,
  • analizę stanu technicznego wózka, nie tylko po zakończeniu pracy, ale także przed jej rozpoczęciem,
  • charakterystykę zagrożeń, które mogą wystąpić podczas obsługi urządzenia,
  • prawidłowe wykorzystanie przez operatora wózka dokumentacji eksploatacyjnej i technicznej,
  • zakres czynności, które powinniśmy wykonać w sytuacji awaryjnej, gdy doszło do awarii bądź uszkodzenia wózka.

Podsumowując, kurs na wózek widłowy powinien przygotować nas nie tylko do pracy na określonym urządzeniu, ale też do wykonywana zadań, które są naszym obowiązkiem w przypadku różnych sytuacji awaryjnych. W przypadku kursów UDT, warunki te są jak najbardziej spełnione.

Źródła:

Skup samochodów - zalety i wady korzystania z jego usług

Firmy skup samochodówSkup samochodów - zalety i wady skorzystania z jego usług. Zazwyczaj sprzedaż samochodu w skupie jest uznawana za mniej opłacalną niż zdecydowanie się na sprzedaż na własną rękę lub w komisie. Jest to dość powszechny