Układy wentylatorów

WentylatoryWentylatory możemy podzielić różnorodnie, ze względu na ich konstrukcję, zastosowanie czy metodę, jakie stosuje się podczas ich użytkowania.

Wentylatory osiowe, promieniowe oraz mieszane

Podział ze względu na konstrukcję, wentylatory możemy podzielić na osiowe, promieniowe oraz mieszane - www.uni-pro.com.pl

Wentylatory osiowe

Wentylatory osiowe, inaczej zwane śrubowymi, służą do przetłaczania powietrza, którego ciśnienie jest stosunkowo niskie. Powietrze w tego typu wentylatorach ma do przebycie krótką drogę. To tego rodzaju należą między innymi wentylatory ścienne czy montowane na suficie oraz znane nam wentylatory śmigłowe, które stosujemy w lecie w czasie pracy czy wykonywania codziennych czynności, gdy nie mamy dostępu do klimatyzacji. Znane są również wentylatory osiowe przeciwbieżne.

Wentylatory promieniowe

Z kolei wentylatory promieniowe mają za zadanie przetaczać większą ilość powietrza, której ciśnienie również jest znacznie wyższe. Są one często wykorzystywane jako wentylatory typowo przemysłowe, na przykład montowane w kanałach.

Wentylatory mieszane

Do kanałów polecane są również wentylatory mieszane. Rewelacyjnie sprawdzają się długich tunelach. Wentylatory możemy również podzielić ze względu na miejsce ich zamontowania. Tutaj mamy z kolei do czynienia z wentylatorami naściennymi, sufitowymi, dachowymi, oraz wspomnianymi już wcześniej wentylatorami kanałowymi.

Wentylatory ścienne i sufitowe stosuje się w pomieszczeniach. Ich zadaniem jest wentylacja miejscowa, ich wydajność jest niewielka, ale są urządzeniami ekonomicznymi i niedrogimi.

Wentylatory dachowe montowane są na dachach, są to maszyny sprawne, efektownie działające i cechujące się wysoką odpornością na uszkodzenia zewnętrzne. Montuje się je na wylotach przewodów wentylacyjnych, sprawdzają się rewelacyjnie na dachach fabryk, hal produkcyjnych i magazynów, ale również chłodni. Mogą również wentylować powietrze wylatujące z kanału.

Wentylatory kanałowe

Czwarty rodzaj wentylatorów, wentylatory kanałowe, montuje się w kanałach, najczęściej okrągłych, ale na rynku dostępne są również modele do innych typów kanałów. Na uwagę zasługują również wentylatory przeciwwybuchowe.

Czym są komputery panelowe?

komputery paneloweKomputer panelowy, to nic innego jak klasyczny komputer z dodatkowym zintegrowanym wyświetlaczem dotykowym. Obecnie komputery panelowe, najczęściej utożsamiane są właśnie z monitorami dotykowymi, ponieważ doskonale łączą w sobie funkc

Wskaźniki jakości regulacji

Wskaźników jakości regulacji jest wiele. Część służy do oceny przebiegów przejściowych sygnały wyjściowego po wystąpieniu zakłócenia lub zmianie wartości zadanej, inne dotyczą właściwości układów w stanie ustalonym, niektóre ujmują łącznie właściwości w stanach przejściowych i w stanie ustalonym. W praktyce o przydatności poszczególnych wskaźników jakości regulacji